Yaşasın Emojiler

Yaşasın EmojilerJ

Emojiler hani şu smiley de dediğimiz yazışırken çok sık kullandığımızsimgeler …

Anahtar sözcükleri vurgulamak, iletişimi hızlandırmak ve söylemek istediklerimize netlik getirmek istediğimizde  emojiler  yardımımıza koşar oldu. Emojiler sayesinde sadece bir karakterle binlerce  şey söyleyebilirken,duygularımızı çok daha rahat anlattığımız samimi  evrensel bir dil oluşturduk.

Peki nasıl oluyorda bu emojilerortak bir dil oldu?  Neden bu kadar popüler? Sözcüklerin verdikleri şeylerden çok daha fazlasını nasıl veriyorlar?

Cevap çok basit…

Çünkü bizi fabrika ayarlarımıza geri döndürdüler…

Biz aslında resimlerle düşünürüz, kelimeler sadece düşüncelerimizi dışarı aktarmanın  bir yoludur.Resim ve semboller evrenseldir. Örneğin gülümseme kelimesi her dilde farklı ifade edilir ama “ J “ gördüğümüz anda ne dendiğini anlarız.Emojiler duyguları net ifade eder ve dikkat çeker. Çünkü görseldir  (tıpkı Zihin Haritaları gibi J)  ve duygularımızın resimli temsilleri iletişimde önemli rol oynamaktadır.

Emojilerlemesajlarımızın sonundaki etkiyi de netleştirir, bir sembolle olumsuz etkiyi anında azaltırız.

Örneğin:

1-Toplantı tarihini bana sormadan belirlediğiniz için başka bir toplantım ile çakıştı, o yüzden katılamayacağım.

2-Toplantı tarihini bana sormadan belirlediğiniz için başka bir toplantım ile çakıştı, o yüzden katılamayacağım J

İki cümlede birbiriyle tamamı ile aynı kelimeleri içermesine rağmen mesajı aldığımızda bizde bıraktığı etki aynı değildir. Online bir gülen yüze baktığımızda beynimiz aynı gerçek bir gülen insan yüzüne bakıyormuş gibi aktive olur. Söylemek istediğimizi söyleyip sonuna da bir J  eklediğimizde, söylediklerimizi yumuşatır, benim bu konu hakkındaki gerçek fikrim budur ama bunları iyi niyetle söyledim izlenimi veririz.

Emojiyle ilgili çok enteresan çalışmalar da var. Örneğin, Amerikalı yazar HermanMelville‘in dünyaca ünlüMobyDick (Beyaz Balina) romanının emoji uyarlamasıEmojiDickJAnlatıcı İsmail’in ağzından Kaptan Ahab adlı roman kişisinin MobyDick adlı balinanın peşinde yaşadığı macerayı anlatan kitap “Bana İsmail deyin” cümlesi ile başlar. EmojiDick’in ilk cümlesideöyle J

EmojiDick ile ilgili ayrıntılı bilgi:

Yorum ekle